Google Indexing Api Nedir ve Nasıl Kurulur ? Index Problemlerine Son ![2022]

INDEXING API NEDİR ?

Son günlerde forumlarda sıkça okuduğumuz “içeriğim özgün ama index almıyor problemi ile öğrendiğimiz Google Indexing Api nedir ? , sitemize nasıl entegre edilir ?

Sayfanıza içerik, ürün eklediğinizde ya da güncellediğinizde Google’a bildirim göndererek Googlebot’un sitenizi taramasına ve dizine eklenmesi için sıraya alınmasını sağlar . Bu sayede SERP’lerdeki içeriğiniz güncel kalarak sitenizin trafiğini iyileştirir. Bir gönderiyi güncellediyseniz veya bazı önemli haberleri hızlı bir şekilde yaymak istiyorsanız, içeriğinizin dizine eklenmesini istersiniz. Ancak bu biraz zaman alabilir – bu nedenle trafik ve iyi bir sıralama için beklemeniz gerekir. Google Indexing Api ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Aşağıda , Indexing API ile yapabileceğiniz bazı şeylerin anlattım.

Google’ın indeksleme API’si size üç temel avantaj sağlar:

Indexing Api ne işe yarar ?

  • İçeriğiniz daha hızlı sıralama alır
  • Rekabette öne geçme şansınızı artar
  • Güncellenen içerikler daha hızlı taranız

Yani özetle, Google’a bir içeriğinizin dizine eklemesini veya güncellendiğini belirterek yeniden taraması için sitemize davet ediyoruz.

Google Indexing Api ile neler yapabilirsiniz ?

Google Dizine Ekleme API’sini kullanarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

URL Güncelleme : Google’a sitenizdeki URL’de bir  güncelleme olduğunu ve ya yeni bir url eklediğinizi bildirebilirsiniz, böylece Google botları içeriğinizi en kısa sürede taramak için sitenizi ziyaret edecektir.

URL Kaldır : Google’a sitenizdeki bir URL’yi sildiğinizi bildirebilirsiniz

URL Bildirim Durumu Sorgulama : Belirli bir URL hakkında Google’a gönderdiğiniz son url’nin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Toplu dizin oluşturma istekleri : Sayfalarınızı güncellemek, dizine eklemek veya aramalardan kaldırmak için bir istekte 100’e kadar url gönderebilirsiniz.

Indexing Api Nasıl Kurulur ?

https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=indexing.googleapis.com&credential=client_key Giriş yapıyoruz, karşımıza gelen ekrandan ileri ve aktifleştir ile bu adımı apiyi aktif etme adımını geçiyoruz.

Indexing Api için proje nasıl oluşturulur?

Indexing apiyi kurabilmek için öncelikle Google Cloud Hesabınızda oturum açmanız gerekmektedir, ardından menüde bulunan “Select a Project” menüsünü açtıktan sonra menünün sağında yer alan “New Project” butonu ile projenizi oluşturabilirsiniz .

Projenizi seçtikten sonra sol menüden IAM & Admin > Service Accounts menüsüne giriş yapıyoruz.
Açılan sayfanın üst bölümünde bulunan “Create Service Account” a tıkladıktan sonra gerekli alanları doldurun.

Boşlukların nasıl dolduracağını bilmiyorsanız aşağıda bulunan gifi takip edebilirsiniz.

Hesabımızı oluşturduktan sonra hesaplarımızın bulunduğu sayfadaki satırın en sağında bulunan üç noktaya tıkladıktan sonra “Manage Keys” seçeneği ile Api Anahtarını oluşturabilirsiniz. ! Api anahtarınızı oluşturduğunuzda bir adet json dosyası bilgisayarınıza indirilecek, sürecin devamı için bu dosyayı silmeyin.

Api Anahtarı oluşturmak için aşağıdaki gifi takip edebilirsiniz.

Search Consol’da Indexing Apiyi Yetkilendirme

Şimdi Google Arama Konsolunu açın ve onaylanan mülkü seçin. Menüde aşağı kaydırın ve “Ayarlar” öğesini seçin.

Ardından “ Kullanıcılar ve izinler ” e tıklayın. Kullanıcılar görünecek: Ekranın sağ tarafındaki Kullanıcı Ekle düğmesine tıklayın.

Geçerli bir e-posta alanına indexing api için oluşturduğumuz hesabı girin ardından izin olarak Sahibi seçeneğini seçip hesabı ekleyin.

Buraya kadar her şey tamam, Google cloud’da hesabımızı oluşturup Index apimizi aldık ve search consol’da kullanıcı yetkilendirme işlemini başarıyla yaptık.

WordPress Google Indexing Api Kurulumu

Ardından WordPress yönetim panelini açın ve soldaki menüden “Eklentiler” sekmesine tıklayın. Daha sonra arama sekmesinde “Instant Indexing for Google” yazıp aratın. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

WordPress Google Indexing Api Eklentisi Nasıl Ayarlanır ?

Eklentiyi başarıyla yükledikten sonra, yine de yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için WordPress panosunu açın ve soldaki menüden “ Rank Math ” öğesini seçin. API eklentisi Rank Math tarafından geliştirilmiştir.

Menüde “Instant Indexing” menüsümü ve ardından “Google API Settings” sekmesini seçin. JSON dosyanızın içeriğini üstteki alana girin veya altındaki seçeneği kullanarak hesap kurarken indirilen JSON Dosyasını yükleyin. Bunun altında, Dizine Ekleme API’si tarafından hangi içeriğin taranacağını belirtebilirsiniz. Değişiklikleri kaydet dedikten sonra Indexing api hazır.

Artık doğrudan dizine eklenecek URL’leri API’ye göndermeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, WordPress panosunda “RankMath” ile kalın ve en üstteki ayarların yanındaki “Konsol” sekmesini seçin.

“ Instan Indexing Api ” başlığı altında, dizine eklenecek bir veya daha fazla URL girebileceğiniz geniş bir alan göreceksiniz. Bir kerede 100’e kadar (!) URL girebilirsiniz; bunun altında URL’ye ne yapılacağını belirleme seçeneğiniz vardır:

  • Güncelleme
  • Kaldırmak
  • Durum sorgusu

“ API’ye Gönder ” düğmesine tıklayarak gönderin . Birkaç saniye sonra, “Başarılı” yazısını içeren yeşil bir onay  görünmelidir.

Gördüğünüz gibi, Indexing Api’ye url göndermek o kadar da zor değil.

Prestashop Google Indexing Api Kurulumu

Prestashop yazılımında kullanmak için hazır modüller bulunmaktadır ancak bu yazımda birkaç kod satırı ile modül satın almadan Prestashop indexing api kurabileceksiniz.

Öncelikle bilgisayarınıza Node.js yüklemeniz gerekiyor. İndirmek için : https://nodejs.org/en/download/

Daha sonra github’da geliştirilen projeyi indirin : https://github.com/swalker-888/google-indexing-api-bulk

Hesap oluştururken indirilen JSON Dosyasını bu klasörün içerisine atın ve adını “service_account” olarak değiştirin. Daha sonra prestashop sitenizdeki index almayan içeriklerin urlsini “urls” not defterinin içerisine her satıra bir url gelecek şekilde yazıp kaydedin.

Kurulumun devamını aşağıdaki giften takip edebilirsiniz.

Bu yazımda Google Indexing Api Nedir , WordPress Google Indexing Api Nasıl Kurulur ve Prestashop Modülsüz Google Indexing Api Nasıl Kurulur başlıklarına değindim, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.