E-Ticaret Sitesi

Neden E-Ticaret Sitesi ?

İnternet ortamında ticaret yapmak amacıyla kurulan sitelerdir. E-ticaret siteleri günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Nedeni ise internetten alışveriş ve ticaret yapmanın, fiziksel olanına göre daha kolay ve karlı olmasıdır. Fiziksel olarak söz konusu olan giderlerin birçoğu, internet üzerinden yapılan ticarette bulunmaz.

Bu nedenle birçok giderden tasarruf yapma imkanı vardır. İyi kurgulanmış bir e-ticaret sitesi sahibine yüksek kazançlar sağlayabilir.

  • Günün her saati ve haftanın her günü çalışan bir işletmeye sahipsiniz demektir. Üstelik personel ve diğer giderleri de karşılamak zorunda kalmazsınız.
  • Hedef kitlenize ulaşmak için yüksek maliyetli reklam bütçesi ayırmanıza gerek yoktur. İnternet üzerinden verilen reklam bütçeleri düşüktür. Ayrıca internet sitenizde ücretsiz olarak reklam verebilir ve belli bir ücret karşılığında reklam geliri elde edebilirsiniz.
  • Daha fazla ürün seçeneğini müşterilerinize sunabilirsiniz. Üstelik depo ve teşhir alanı gerektirmeden. İnternet sitesinde sınırsız teşhir alanına sahip olmuş olursunuz.
  • Sergilemiş olduğunuz ürün hakkında detaylı bilgilendirme yazısı hazırlayabilir, müşterilerinizin ürün ile ilgili daha fazla bilgi edinmesini sağlarsınız.
  • Stok ve maliyet bilgilerini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Sitenize entegre edilebilen yazılımlar sayesinde, ne kadar ürün sattığınızı ve ne kadar ürün almanız gerektiğiniz bilebilirsiniz.
  • Maliyet artışlarından etkilenmezsiniz. İnternet ortamında dalgalanma nadir olacağından dolayı, fiyat artışları sizi etkilemez.

E-Ticaret Sitesi Yazılımı (Prestashop, Woocommerce Altyapısı)

Açık kaynak kodlu yazılımlar özellikle web dünyasında çokça kullanılmaktadır. Bu yazılımlardan bir tanesi de Prestashop adı verilen yazılımdır. Özellikle e-ticaret sitelerinin hazırlanmasında tercih edilir. Hazır altyapı adı verilen yazılımlardan bir tanesi olan Prestashop, e-ticaret sitelerinde geliştirmeye olanak sağlar.

Bir Diğer altyapı WordPress, E-Ticaret Siteleri için kullanılan Wocommerce ile dilediğiniz Özel Tasarım WordPress E-Ticaret Sitelerine sahip olabilirsiniz.

Arama motoru dostu olduğu için, arama motorları botlarına da siteniz hakkında gereken bilgileri kolaylıkla sağlayabilir.

E-Ticaret Sitesi SEO

Ticaret için kurulan internet sitelerinde, kuruluştan daha önemli olan konu, sitenin sürdürülebilir olması ve daha fazla kullanıcının siteyi ziyaret etmesinin sağlanmasıdır. Gerek e-ticaret sitesi olsun, gerekse diğer internet sitelerinde olsun SEO kavramı oldukça önemlidir. SEO başarısı, arama motorlarında internet sitesinin ilk sıralarda yer almasını sağlar.

Arama motorlarında ilk sıralarda yer alan siteleri ise daha fazla insan ziyaret eder. Ziyaretçilerin sayısının fazla olması ise potansiyel müşterilerin fazla olması anlamı taşır. Tüm bu anlattıklarımız zincirleme birbirine bağlıdır.

E-ticaret sitesinde; Ürün ve sayfa başlıkları, açıklamalar bölümü, başlık etiketleri, görsel alt etiketleri, Canonical yapısı, Rich Spinned ve 301 yönlendirmeler gibi önemli detayların bulunması gerekir. Tüm bu saydıklarımız sitenin aynı zamanda SEO uyumlu olması için gereken detaylardır. Ayrıca, site içerisinde yer alacak görsel ve yazınsal içeriklerin de çok iyi kurgulanması ve hazırlanması gerekir.